V dnešní internetové době není problém najít odpověď na většinu otázek během pár minut. Stačí zadat do vyhledávače otázku a vyjedou Vám tisíce výsledků. Jde však všechny považovat za relevantní?
Vždy se podívejte na víc zdrojů
Ověřit si informaci z více zdrojů je známá věc, přesto ji spousta lidí nedodržuje, nejčastěji kvůli pohodlnosti a časové náročnosti. Pokud si ale přečtete jen jeden zdroj, je možné, že bude mít k pravdě daleko. Může nabízet jen jeden úhel pohledu, autor mohl informaci špatně interpretovat či si ji mohl úplně vymyslet. Podívejte se také, zda jsou zdroje na sobě nezávislé. U většiny těch článků jsou uvedené zdroje, podívejte se, zda se nejedná o okopírování či jen lehké přepsání zdroje jiného.
Ověřte si důvěryhodnost zdroje a autora
I na jinak nepodstatném blogu může být informace kvalitní, ovšem, pokud má nějaký informační server dlouhodobě špatnou reputaci a je již několik let kritizován odborníky, je lepší dát si pozor. Stejně tak je tomu s autory. Pokud autor získal poměrně nedávno „ocenění“ Bludný balvan, pokuste se jeho rady brát s rezervou.
Ne vždy co je psáno je také dáno
Ano, knižní zdroje jsou bezpochyby mnohem lepším zdrojem než náhodná stránka na internetu. Ovšem, ani zde nemůžete počítat se 100% pravdivostí. I zde se najdou takové, u kterých se jen podivíte, jak je mohl někdo vydat. Dalším problémem (který samozřejmě platí i pro internetové zdroje) je možná zastaralost informací. Od vydání knihy mohlo uplynout několik let, během kterých došlo k jiným objevům a odhalením informací, které mohou na problematiku vrhat úplně jiné světlo.
Přečtěte si i opačný názor
Je příjemné číst si jen o tom, jak ostatní lidé mají názor stejný a podporují jej, to však neznamená, že názor musí být pravdivý. Nikdy nic neberte jako jednoznačnou a nevyvratitelnou pravdu. Internetové vyhledávače nám navíc automaticky podsouvají nová vyhledávání na základě těch předchozích, čímž se navíc dostáváme do jisté informační bubliny. Zkuste si přečíst i názory druhé strany, ty si logicky vyvrátit a odůvodnit názor svůj. Pokud se Vám to nepodaří, nebojte se změnit názor. Pokud obě možnosti považujete za reálné, není ostudou říct, že s jistotou nevím.