Pokud si chce člověk v dnešní době pořídit nemovitost, většinou si na ni musí půjčit peníze neboli vzít si hypotéku. Je to tedy zapůjčení určité částky peněz od peněžní instituce. Touto institucí je banka. Pořízení nemovitosti znamená výstavba, koupě nebo i rekonstrukce určitého domu. Nemusí se vždy jednat o dům, může jít i o bytovou jednotku. Pokud by si chtěl člověk půjčit peníze, může o ni zažádat v bance sám, tak, že si domluví schůzku s bankovní poradkyní nebo se dá využít služby samostatného finančního zprostředkovatele. Výhodou řešení hypotéky právě s ním je, že porovnává aktuální sazby na trhu od více bank najednou. Kdežto pokud si vše řešíme sami a žádáme jen v jedné bance o půjčku na bydlení, okrádáme se o další možnosti, jaké trh nabízí.
Rok 2019 je ve znamení snižování úrokových sazeb, banky nabízí okolo 2,7%. Je to ovšem velmi individuální, dle banky. Jako předchozí rok, také tento je povinnosti při žádosti mít naspořeno alespoň 20% vlastních zdrojů. Tyto zdroje jsou buď ve formě peněz, nebo i pozemku, na kterém se bude stavět, Při prvotním vyřizování žádosti je důležité mít zaměstnání a pravidelný měsíční příjem, nejlépe pracovní poměr na dobu neurčitou. Na základě měsíčního příjmu se vypočítá bonita klienta, to znamená mnoho kritérií, například zda bude schopný splácet. Pokud vše proběhne v pořádku, domlouvají se další postupy. Jestliže se jedná o koupi domu, bytu nebo chaty, přijde odborný odhadce ke stanovení ceny pořizované nemovitosti. Tento odhadce je smluvní partner banky, od které se žádá o peníze. Na základě odhadní ceny, peněžní instituce poskytne prostředky, avšak ve výši 80% této ceny.
V tomto roce jsou hypotéky na svém minimu a pravděpodobně už nižší úroková sazba nebude. V následujícím roce 2020 se očekává její mírný vzrůst, ovšem ne až tak, jako to bylo v roce 2016, kdy se sazby pohybovaly okolo 5%. Na základě toho se doporučuje fixace hypoték na delší dobu a tím i záruka, že v tomto období nedojde ke zvýšení úrokové sazby.