První tip, jak mít více peněz na zdravé jídlo, je paradoxní – nejíst. Nejíst vysoce průmyslově zpracované potraviny sladkosti se spoustou cukru, často ve složení na prvním místě. Nejíst ochucené jogurty, instantní jídla, brambůrky, vše tomu podobné. Má to dva důvody, zaprvé, za průmyslové zpracování si musíte připlatit, tržní cena tedy roste. Druhý důvod je evidentní, tyto potraviny nemají se zdravým jídlem nic společného.
Nebojte se připlatit za kvalitu
Zdá se, že je to jednoduchá matematika, bio produkt je při přepočtu na hmotnost podstatně dražší, snadno i dvojnásobně, kdo by to platil? Na druhou stranu, kvalitní strava je nejen zdravější, ale také výživnější a zasytí kvalitněji a na déle než jídlo kvality pochybné. Může se tedy stát, že ač sníte celkově jídlo nižší energetické hodnoty, nebudete více hladoví, zeštíhlíte a celkově vám bude lépe.
Vyrob si sám
Stále oblíbenější jsou různé mouky, hrachové, pohankové, cizrnové, rýžové. Ceny jsou většinou ve srovnání s obyčejnou moukou pšeničnou vyšší o stovky procent. Řešením je využít vlastní mlýnek na kávu. Mouka totiž není nic jiného než nadrobno namletá daná plodina. Stejným způsobem si můžete vyrobit i vlastní instantní kaše z ovesných vloček. Namleté vločky stačí jen zalít horkou vodou, přidat kousky ovoce, pokud se bez sladké chuti neobejdete, tak dosladit třeba medem a jste vybaveni jak na cesty, tak i na uspěchaná rána. Taková kaše vyjde levněji a je zdravější než kaše kupovaná v obchodě. I ovoce si můžete v sušené podobě namlít a přidat do vámi vyrobené kaše.
Pomlít v mlýnku si můžete i vlastní koření či jejich kombinace.
Pokud vám chutnají „mléka“ rostlinného původu, jejich výroba taktéž není náročná. Danou plodinu (mandle, mák) necháte několik desítek hodin odmočit ve vodě, následně v mixéru rozemelete a nakonec přefiltrujete. Jen pozor na trvanlivost, překvapivě nebývá větší než u mléka kravského.