Při rekonstrukcích bytu se často zapomíná na změnu dispozice svítidel. Většinou zůstávají na svých místech centrální stropní svítidla, která jsou pozůstatkem předchozích let, kdy bylo běžně zvykem osadit jedinou velkokapacitní vláknovou žárovkou jediné světlo v pokoji. V obývacích pokojích jsou to typické závěsné lustry s několika žárovkami o příkonu 75 W, v dětských pokojích, v kuchyních a v ložnicích opět jedno centrální osvětlení jediným svítidlem. To pak pochopitelně není dostačující, v bytě se pak nemůžeme cítit útulně u silného centrálního zdroje a u slabé žárovky pak máme pocit nedostatečného osvětlení.
Osvětlení předsíní, schodiště a chodeb
V rámci rekonstrukce se vyplatí, zvláště u nových rozvodů v mědi, pamatovat na více lokálních světelných zdrojů, např. v podobě výklopných bodových svítidel, kompaktních zářivek nebo stropních podhledů. Velmi markantní je vždy změna ve zdrojích světla na chodbách, v předsíních a na schodištích. Zvláště u zrcadel a vestavěných skříní je vhodné pokrýt prostor umělým světlem v dostatečné intenzitě, je to místo, kde při odchodu z bytu posuzujeme svůj oděv a obuv, a kde ukládáme věci do skříně. Na těchto místech se také nejčastěji uplatní bodové směrové zdroje.
V minulosti dominovaly těmto svítidlům halogenové bodové žárovky s paticí GU10. Dnes se nahrazují LED diodovými zdroji, například LED GU10 5W https://www.lightpark.cz/led-zarovky-reflektorove-par16/ dokáže zastoupit svého halogenového předchůdce o příkonu 40 W. Úspora elektrické energie je tedy jednou z předností tohoto typu osvětlovací techniky, a to platí i o dalších LED diodových svítidlech, jako jsou zářivky, pásky, panely a žárovky.
Bodové žárovky na principu LED diod jsou využitelné nejen jako osvětlovací zdroj v bytových prostorách, velmi často se s nimi setkáme také ve výstavních vitrínách, při osvětlování zboží v obchodech, v recepcích hotelů, v restauracích a dalších společenských místnostech a sálech.