Celoročně obyvatelné mobilní domy, například typ Relax – A Nr. 17 Lavaro house představují v současné době možnost, jak se vyhnout drastickým dopadům zvedání cen energií a potravin. Některé postupy jsou docela jednoduché:
Vlastní zahrada – jistou výhodu mají lidé, kteří si mobilní celoročně obyvatelnou dřevostavbu nechali instalovat na stávající rekreační pozemek, např. namísto původní nevyhovující chaty. Výhodné je to zejména proto, že je zde možnost v podstatě beze změny pěstovat i nadále zeleninu a ovoce z vlastních zdrojů. Tím pádem lze výrazně ušetřit jak na celách potravin, tak i v dalších nákladech, které jsou spojeny s dlouhodobou konzumací zdravotně závadných a nevhodných potravin. Zjednodušeně řečeno – co si vypěstujete sami na vlastní zahradě, bývá kvalitnější, než cokoli jiného. Museli byste být pošetilí záměrně šidit sebe i vlastní rodinu a pěstovat plodiny pomocí nevhodných chemických hnojiv a zejména s nadlimitním obsahem herbicidů a pesticidů.
Vytápění dřevem – některé celoročně obyvatelné domy lze vytápět dřevem v krbových kamnech. Je s ním sice více práce, ale za tu úsporu to rozhodně stojí. Tělesný pohyb vám navíc prospěje, a to i tehdy, pokud si necháte dovézt dřevo již nařezané a naštípané. I samotná manipulace s palivem přináší pohyb na čerstvém vzduchu, kontakt se zahradou a celkově i lepší pocit z toho, že děláte něco smysluplného, co vám skutečně šetří náklady na živobytí. Podmínkou je pouze mít dřevo vyskládané včas, ještě před zimou, v úložném prostoru dřevníku či kůlny.
Jistou možností je i tepelné čerpadlo, jehož provoz vychází finančně poměrně dobře, rozhodně lépe, než elektrokotel nebo kotel na zemní plyn, ovšem musíte počítat s vyššími pořizovacími náklady, které se i přes využitelnou státní dotaci a lacinější noční proud mohou být návratné až po několika letech.