Operační systém je věc, díky které počítač funguje. Operační systém má dvě uživatelská rozhraní (textové a grafické). Na grafické rozhraní jsou dnes všichni zvyklý a vzhledem k tomu, že je velmi jednoduché, tak ho dokáže ovládat úplně každý. Textové rozhraní většinou slouží k ovládání počítače pro zkušené lidi, protože nic jiného než textové pole, do kterého zadáváme různé příkazy, nevidíme. Úplně stejným způsobem fungoval první operační systém MS DOS. Dnes by ho asi nikdo nechtěl a možná ani neuměl ovládat.
Existují 3 druhy operačních systémů pro počítače. Windows od Microsoftu, MAC OS od Apple a poté veřejné a bezplatné operační systémy od Linuxu, kterých existuje mnoho. Pro mobilní telefony je to převážně Android a iOS.
První operační systémy neuměli multitasking. Multitasking je funkce, díky které můžeme mít otevřených více programů najednou, a všechny bez problému fungují. Dříve jsme tedy mohli spustit jen jeden program a používat jen ten. Takto to fungovalo na operačním systému MS DOS.
Grafické rozhraní prvních operačních systémů bylo velmi jednoduché. Dnes by se nám zdálo spíše směšné, ale vzhledem k tomu, že v tu dobu byly počítače podobné těm, co máme dnes úplně běžně v automatické pračce, tak se nemůžeme ničemu divit. Monitory také nebyly na takové úrovni, aby uměli zobrazovat lepší obraz.
Velký pokrok ve vývoji operačních systémů byl příchod internetu, kdy se muselo vymyslet, jak udělat operační systém tak, aby uměl se sítí pracovat a připojit se k internetu. Protože v začátcích byl internet pomalý, tak všechny webové stránky museli být jednoduché, aby se vůbec načetli. Museli s tím počítat i tvůrci operačních systémů a vymyslet vše tak, aby to pracovalo co nejspolehlivěji. V dnešní době, kdy je rychlost internetu vysoká, tak se úplně běžně v praxi stává, že se operační systém při instalaci stahuje z internetu. Dříve se musel stahovat z magnetické pásky, diskety či CD disku.
Uvidíme, jak se budou operační systémy dále rozšiřovat a jaké budou do budoucna umět nové vymoženosti.