Bydlet v rušné ulici ve městě v rodinném domě má snad jedinou výhodu – máte to kousek do nákupního centra, k lékaři, k bankomatu či do banky, na sportoviště či do restaurace. Ale v zásadě je to spíš problém, resp. pobyt na zahradě je problém, jestliže ji nemáte dostatečně krytou. Někde to lidé řeší svérázně – oplocují pozemek cihlovou zídkou a vpředu vysazují živé ploty. Ne všude však může být vpředu živé oplocení a postavit cihlovou zeď, to není jen tak.
Musíte vykopat základovou rýhu, a to od začátku až do konce, kde bude zídka stát. Je-li parcela obvyklé velikosti, pak to bude poměrně dlouhá vzdálenost, rýhu budete kopat čtrnáct dnů, anebo si na to sjednáte partu kopáčů, a to nebude zrovna nejlevnější. Na zabetonované základy pak začnete klást cihlu po cihle, a to vám zabere dalších několik dnů, takže ve finále se zídka prodraží a výstavba bude trvat skoro měsíc. Jde to ale i jinak.
Nahraďte cihlovou zeď betonovým plotem
Montáž betonového plotu probíhá podobně, jako u stavebnice. Nejprve se vykopají otvory pro sloupky, tedy nikoli rýha po celé délce parcely, ale jen kruhové otvory po dvou metrech. Sloupky se pak zabetonují a do drážek ve sloupcích se následně vsunou ploché tenké desky. Desky https://cs.wikipedia.org/wiki/Tektonick%25C3%25A1_deska se pouze vsouvají nasucho, není nutné je lepit, je to rozebíratelný spoj a výstavba celého plotu tím pádem trvá jen několik dnů včetně vykopání otvorů pro sloupky.
Betonové ploty z prefabrikátů také vychází výrazně levněji a navíc je povrchová úprava betonových odlitků po estetické stránce dostačující, aniž by se plot musel potahovat omítkou. Máte zkrátka komplet oplocení postavené za pár dnů a navíc toto řešení nevyžaduje žádnou údržbu mnoho let, snad jen, jako u každé zídky, je vhodné plot očistit tlakovou vodou od nečistot a prachu z ulice. Jistou možností je i betonový plot ponechat jako nízký sokl a horní díl vyplnit dřevěnými latěmi.